Politikerna måste ta de ungas oro på allvar
Dagens Nyheter - Stockholmsdebatt 111231
Dagens Nyheter - Stockholmsdebatt 111231
I skuggan av oroligheterna har barnens situation i Jemen försämrats dramatiskt. FN har tidigare varnat för risken att barn utnyttjas som soldater i landet, men det finns även många andra problem. Rädda Barnen utökar nu insatserna i Jemen för att ge barnen möjlighet att få trygghet och skydd, och att kunna gå i skolan.
I måndags kväll tog FN:s Generalförsamling i New York ett avgörande steg för barns rättigheter, då de antog ett nytt tilläggsprotokoll till Barnkonventionen. Detta beslut innebär att en ny klagomekanism ska inrättas och användas vid kränkningar av barns rättigheter.
Rädda Barnen förbereder nu en stor humanitär insats efter översvämningarna i södra Filippinerna, som krävt flera hundra dödsoffer och gjort tusentals personer hemlösa. Enligt våra rapporter är majoriteten av dödsoffren barn, som alltid i katastrofsituationer är de mest utsatta och sårbara, säger Anna Lindenfors, Rädda Barnens landchef på plats i Filippinerna.
Möjlighet att upptäcka ny svensk design och samtidigt göra en god handling för barn på årets julmarknad. I ett samarbete med Designgalleriet och Signerat anordnar Rädda Barnen och Marabouparkens konsthall en designjulmarknad för en god sak.
En undersökning som presenteras av afghanska myndigheter idag visar att barnadödligheten i landet har halverats. Det är välkomna nyheter i ett land som tidigare haft den överlägset högsta barnadödligheten i världen. Rädda Barnen menar att undersökningen visar att de internationella hjälpinsatserna i landet räddar många liv, även om mycket fortfarande återstår att göra.
Hundratusentals barn i Elfenbenskusten lider fortfarande av den politiska krisen som inleddes efter presidentvalet för ett år sedan den 28 november. Rädda Barnens generalsekreterare Elisabeth Dahlin kom nyligen hem från en rundresa i Elfenbenskusten där hon bevittnade de enorma humanitära behov som kvarstår.
Rädda Barnen varnar nu för att mer än 2 miljoner människor i Afghanistan inte kommer att kunna klara sig över vintern, om inte hjälpsändningar når fram innan vintern anländer och isolerar stora delar av landet.
Yttrande över SOU 2011:51 - Fortsatt föräldrar – om ansvar, ekonomi och samarbete för barnets skull
Nästan varannan lärare som jobbar med ensamkommande flyktingbarn tycker att de får svagt eller inget stöd av skolan, skriver Elisabeth Dahlin och Agneta Åhlund, Rädda Barnen.
Idag lanserar Rädda Barnen sin julkampanj ”Tänd en stjärna”. Detta är Rädda Barnens första virtuella kampanj som också kommer att stödjas av traditionell reklam i TV, bio och print. ”Tänd en stjärna” bygger på grundidén att vi tillsammans, allmänheten som företag, små som stora, ensam eller i grupp, kan tända en stjärna som symboliserar en bättre framtid för våra barn.
Ensamkommande flyktingbarn får inte den skolundervisning som de har rätt till enligt Barnkonventionen och svensk lag. Det visar Rädda Barnens och UR:s nya enkätundersökning bland 348 lärare som undervisar ensamkommande flyktingbarn runtom i Sverige.
För alla hundratusentals flyktingar som tagit sig till Mogadishu borde regnet komma som en räddning. Men när nu höstregnen kommer är det i form av skyfall som orsakar översvämningar. De tillfälliga bostäderna i tältlägren erbjuder inget skydd mot vattenmassorna, som redan krävt flera dödsoffer.
Nu inleder Rädda Barnen och Riksidrottsförbundet ett samarbete för att kunna ge stöd till oroliga idrottsföräldrar. Genom Rädda Barnens Föräldratelefon vill organisationerna ge fler idrottsföräldrar möjlighet att ta kontakt och få vägledning vid behov. Det gemensamma målet är att förebygga övergrepp, kränkningar, diskriminering och mobbning inom idrotten.
Färgstarka, värmande höstnyheter och nya intressanta designsamarbeten lanseras i höstkollektionen i Rädda Barnens webbshop– Design för barns rättigheter; till exempel illustratörerna Emma Löfström och Hvass+Hannibal, Höganäsgruppens ”Heat Pods” , David Weeks ”Cubebot” i körsbärsträ inspirerad av de japanska Shinto Kumi-ki pusslen och Hays bäddlinnen och överkast för sovrummet.
Rädda Barnen följer upp vårens succé med samarbetet med det internationellt erkända designermärket J DAUPHIN. Nu lanseras kollektionen "Luster from the rocks" som är en serie handtillverkade smycken med ädelstenar: grön turmalin, rubin och blå safir.
Idag presenterar den omdiskuterade vanvårdsutredningen sin slutrapport till regeringen. Rädda Barnen befarar att historien kan komma att upprepa sig om inte Barnskyddsutredningens förslag tas på största allvar och genomförs utan undantag.
I budgeten använder regeringen fina ord när man beskriver de problem som finns vad gäller situationen om barnets rättigheter i Sverige idag. Rädda Barnen välkomnar detta, det tyder på att regeringen har en vilja att rätta till många av de missförhållanden som Rädda Barnen påtalat under en längre tid. Men tyvärr genomsyrar inte dessa ambitioner den faktiska resursfördelningen i budgeten.
Rädda Barnen välkomnar att regeringen och miljöpartiet gemensamt beslutat om en lagändring som gör att de somaliska familjer som splittrats på grund av att Sverige inte godkänt deras id-handlingar ska kunna återförenas i Sverige. Men lagändringen ska inte börja gälla förrän nästa sommar, vilket är orimligt lång tid, enligt Rädda Barnen.
Rädda Barnens verksamhetskonferens pågår i helgen. Den är ett tillfälle för medlemsrörelsen att mötas, utbyta erfarenheter och diskutera viktiga framtidsfrågor. Deltagarna i konferensen har enats om ett gemensamt uttalande om mobbning: